Świadomy sen – co to i na czym polega?

Skoro trafiłeś na ten wpis to prawdopodobnie chcesz zacząć swoją przygodę ze świadomymi snami lub jesteś na początku jej drogi. W tym wpisie pokrótce objaśnię Ci czym dokładnie jest zjawisko świadomego śnienia i na czym ono polega.

 

Podstawowe informacje

Świadomy sen (Lucid dream w skrócie LD) jak sama nazwa wskazuje jest to sen w którym mamy pełną świadomość tego, że znajdujemy się w swoim własnym, prywatnym sennym świecie lub idąc dalej w naszej własnej własnej niekończącej się piaskownicy – dostajemy wolną przestrzeń i najpotężniejszą z zabawek – naszą wyobraźnię. Świadome sny w żaden sposób nie zaburzają pracy naszego organizmu, nie sprawiają, że po takiej nocy będziemy mniej wyspani a wręcz przeciwnie.

 

 

Skąd wiemy, że śnimy?

Stosując odpowiednie ćwiczenia lub poprzez autosugestię możemy z łatwością zaprogramować naszą podświadomość tak by nasza świadomość tego, że właśnie śnimy aktywowała się sama. Wiele osób uważa, że świadomość można osiągnąć poprzez wprowadzenie nawyku TR (testów rzeczywistości – wykonywanie ich podczas dnia ma za zadanie wyrobić nawyk dzięki któremu wykonamy taki test podczas snu dzięki czemu uzyskamy świadomość) jest to oczywiście zbędne zawracanie sobie głowy zwłaszcza gdy dopiero zaczynamy ze świadomymi snami.

 

Co się dzieje z chwilą uzyskania świadomości?

Początkujące osoby mogą być podekscytowane faktem, że śnią na tyle, że ich świadomy sen zakończy się wraz z chwilą uświadomienia sobie tego – dzieje się tak ponieważ nasze ciało jak i umysł przyzwyczajone są do tego, że świadomość nierówna się byciem we śnie przez co z nadmiaru ekscytacji możemy po prostu się obudzić dlatego ważne jest by zachować spokój i przede wszystkim NIGDZIE SIĘ NIE ŚPIESZYĆ. Myślenie, że nasz sen zaraz może się skończyć może sprawić automatyczne jego zakończenie lub utratę nad nim kontroli.

 

Główne rzeczy osiągane wraz ze świadomością:
  • Wyostrzenie się wszystkich zmysłów a przede wszystkim wzroku z którym dość często podczas LD możemy mieć problem.
  • Pełna swoboda ruchu – pewnie nie raz miałeś sen w którym czułeś się jakbyś był otoczony gęstą masą która uniemożliwia Ci swobodne poruszanie się zwłaszcza gdy trzeba było z kimś stoczyć bój lub po prostu uciekać.
  • Możliwość wpływania na każdą rzecz która Cię otacza wraz z sobą samym – chciałeś być jak orzeł i mknąc przez przestworza? Teraz możesz! Zyskujesz nieograniczoną kontrole nad swoim światem – spotkanie się ze swoim idolem a może latanie na żółwiu?

 

Nadal nie jesteś pewien/na? Może to Cię przekona!

Kilka rzeczy dla których warto mieć świadome sny:
  1. Zabawa – świadome sny to potężne narzędzie do zabawy, w którym ogranicza Cię jedynie wyobraźnia!
  2. Rozwój – możesz rozwijać umiejętności, na które nie masz czasu w ciągu dnia lub pokonywać tremę przed publicznymi występami czy przełamać strach by zagadać do dziewczyny – stres będzie ten sam ale dzięki temu pozbędziesz się go i przełamiesz by zrobić to tu i teraz!
  3. Pokonywanie koszmarów sennych – teraz to Ty możesz być koszmarem swojego koszmaru!
  4. Możliwość rozmowy z samym sobą lub swoją podświadomością. Możesz w ten sposób dużo szybciej rozwiązać problemy z życia codziennego – odnotowano wiele tego typu przypadków!
  5. Wracanie do ważnych dla Ciebie chwil z życia – tak to możliwe!
  6. Szukanie inspiracji. Doskonale wiemy jak dziwne lub niesamowite mogą być sny. Możesz czerpać z nich pomysły np. na pisanie powieści a może rysujesz/malujesz i brakuje Ci pomysłów? Wybierz się na wystawę w swoim sennym świecie. Na pewno znajdziesz tam coś co chętnie przelejesz na papier po przebudzeniu!
Możesz robić też wiele innych niepowtarzalnych rzeczy – no chyba, że masz coś ciekawszego do robienia podczas snu 😉

 

 

A Ty już śnisz świadomie? Daj znać w komentarzu lub podziel się ze mną swoją opinią na ten temat!

 

Arkadiusz Lewandowski.

317 Udostępnień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

34 komentarze “Świadomy sen – co to i na czym polega?”