Ciekawostki o snach!

W tym wpisie przygotowałem dla Ciebie 5 nietypowych ciekawostek związanych ze snami.

1. Przechodzenie przez lustra

W snach możemy przechodzić przez lustra, działają one jak portale do innych miejsc czy krain, a nawet można je wykorzystać do podróży do zdarzeń, które już miały miejsce w naszym życiu.

2. Będąc we śnie możemy odbierać sygnały słuchowe jak i czuciowe z miejsca, w którym zasnęliśmy. 

Nie do końca wiadomo w jaki sposób to działa, ale nasz sen może przybrać formę odwzorowania tego co dzieje się w czasie rzeczywistym wokół nas, a nawet tego co może wydarzyć się za chwile. W takich snach dla przykładu, możemy słyszeć, że ktoś wchodzi do klatki schodowej.  W rzeczywistości słyszenie tego może być niemożliwe natomiast po obudzeniu ten ktoś może tam naprawdę być. Możemy też mieć sen, który idealnie zgrywa się z czasem rzeczywistym a nawet z niedaleką przyszłością. Np. może nam się śnic, że własnie wyłączamy budzik i wstajemy z łóżka, ale będziemy to obserwować z trzeciej osoby po czym obudzimy się minute, dwie przed zadzwonieniem budzika. Z pewnością świadczy to o tym, że nasz umysł zdaje sobie sprawę z tego jaka godzina aktualnie jest mimo spania.

3. Fałszywe sny

Chwilę po położeniu się do łóżka z zamiarem spania może nam się śnić, że leżymy w łóżku i czekamy na zaśnięcie. Podobnie może być w środku nocy. Może nam się śnić, że właśnie się przebudziliśmy obróciliśmy na drugi bok i poszliśmy dalej spać. Niekiedy może nam się śnić, że wstaliśmy z łózka, poszliśmy do łazienki, wróciliśmy i poszliśmy dalej spać. Takie sny mogą pojawiać się niezwykle często u osób, które rzeczywiście wstają każdej nocy do toalety. Zjawisko to zostało zaobserwowane w szpitalach u pacjentów, którzy na co dzień często wstawali w nocy. W szpitalu często upierali się przy tym, że w nocy byli w toalecie mimo, że taka sytuacja nie miała miejsca lub była niemożliwa.

4. Pobudka we śnie

U niewielkiej części ludzi występuje zjawisko polegające na obudzeniu się ze snu do kolejnego snu. Nie było by to nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że niecały 1% ludzi śniących świadomie potrafi wywołać to zjawisko nie tracąc świadomości. Jest to o tyle ciekawe, że po obudzeniu się w śnie do kolejnego snu, ten kolejny jest w 100% realistyczny a większość znanych TR w takich snach nie działa co sprawia, że nawet doświadczeni oneironauci często mylą sen z rzeczywistością i myślą, że naprawdę się obudzili. Zakłada się też, że o takich snach w swoich notatkach pisał Nicola Tesla jako o tych, z których czerpał swoje projekty. Prawdopodobnie to było przez niego nazywane świadomym snem.

5.  Intensywne światło padające na tylną część kolan może ‚zresetować’ nasz zegar biologiczny.

 

A Tobie przytrafiło się, któreś z wyżej wymienionych rzeczy? Daj znać w komentarzu!

Arek.

20 Udostępnień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 komentarzy “Ciekawostki o snach!”